Pompa ciepła – przyszłość systemów ogrzewania!

Pompa ciepła to urządzenie wymuszające przepływ ciepła z przestrzeni gdzie jest go mniej do przestrzeni gdzie jest go więcej, czyli wbrew naturalnemu kierunkowi, jak gdyby „pod górę”. Ta oszczędność sprawia, że pompy ciepła znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

pompy ciepła

Dla zrozumienia podstawowych informacji dotyczących pomp ciepła należy zapoznać się z dwoma ważnymi pojęciami:

  • dolne źródło ciepła – źródło, z którego czerpane jest ciepło – może to być powietrze, grunt lub woda;
  • górne źródło ciepła – system ogrzewania, do którego trafia ciepło zaczerpnięte z dolnego źródła – z reguły jest to ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe o obniżonych parametrach (instalacje CO) lub podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU).

Dlatego też rodzaje pomp ciepła określa się poprzez wskazanie dolnego źródła ciepła pierwszym członem nazwy oraz górnego źródła ciepła drugim członem nazwy:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze: ciepło czerpane jest z powietrza zewnętrznego i ogrzewa wnętrza również za pośrednictwem powietrza – są to najpopularniejsze pompy ciepła ponieważ każdy klimatyzator z funkcją grzania jest taką właśnie pompą.
  • pompa ciepła grunt-woda: ciepło zawarte przez cały rok na pewnej głębokości gruntu przepompowane zostaje do górnego źródła – w tym przypadku zbiornika z wodą – która następnie może być wykorzystana do systemów CO i CWU.
  • pompa ciepła woda-woda: działają podobnie jak pompy grunt-woda ale dolnym źródłem ciepłą są tu z reguły wody powierzchniowe, wody gruntowe, niskoparametrowe wody geotermalne lub ścieki.

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku możemy również znaleźć hybrydowe pompy ciepła – dzięki zastosowaniu kotła gazowego możliwe jest zwiększenie całorocznej efektywności energetycznej.

Montaż pompy ciepła

Montaż pompy ciepła to inwestycja, dzięki której możemy w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W zależności od wybranego modelu montaż pompy ciepła może wymagać przeprowadzenia prac związanych z modernizacją zastanej instalacji centralnego ogrzewania lub odbyć się praktycznie bezinwazyjnie. Najłatwiejsze w montażu, a zarazem bardzo skuteczne są pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda. Pompy gruntowe są bardziej problematyczne w montażu, ale jednocześnie wysoko skuteczne, dzięki czemu sprawdzają się również na obszarach kraju, na których odnotowujemy znaczny spadek temperatur poniżej 00C w okresie zimowym.

Pompy ciepła - Łódź

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych Klientów Gradient oferuje wysokie jakości pompy ciepła wraz z montażem. W asortymencie posiadamy szeroki wybór profesjonalnych rozwiązań cenionych producentów, dzięki którym jeszcze lepiej odpowiadamy na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. W asortymencie posiadamy zarówno pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach, jak i rozwiązania transportujące ciepło do obiegu grzewczego i domowych zbiorników z gorącą wodą użytkową.

Pompy ciepła oferujemy na terenie miasta Łódź, województwa łódzkiego oraz województw ościennych, współpracując w tym zakresie zarówno z inwestorami prywatnymi jak i klientami biznesowymi. Wspieramy firmy developerskie oferujące ekologiczne nieruchomości mieszkaniowe i użytkowe.