Ty kontrolujesz klimat

Wentylacja jest niezbędna w każdym budynku, jednak chociaż pełni w nim te same funkcje, nie zawsze ma identyczną formę. Wymiana powietrza może się odbywać w sposób spontaniczny, bez pomocy dodatkowych urządzeń, lub też metodą wymuszoną. W tym drugim przypadku mówimy o wentylacji mechanicznej, która jest nie tylko efektywniejsza, ale też ma wiele innych zalet.

Wentylacja mechaniczna – rodzaje i zasada działania

rekuperacjaWentylacja mechaniczna różni się od grawitacyjnej tym, że jest wspomagana przez różne urządzenia i technologie. Jedną z nich jest np. rekuperacja. Spontaniczna wymiana powietrza, która jest właściwa dla wentylacji grawitacyjnej, zależy w dużej mierze od kaprysów natury. Nawet najlepiej wykonany komin dostarcza tyle powietrza, na ile pozwalają siła wiatru czy ciśnienie zewnętrzne. Atutem alternatywnej wentylacji mechanicznej jest wymuszanie przepływu zawsze w tym samym tempie, niezależnie od czynników zewnętrznych.

Wentylacja mechaniczna może mieć trzy formy:

  • nawiewną – w której świeże powietrze jest wtłaczanie za pomocą wentylatorów, natomiast zużyte jest wypychane przed podciśnienie,
  • wywiewną – w której wentylatory usuwają zużyte powietrze, a wytworzone przez nie podciśnienie powoduje zasysanie świeżego,
  • nawiewno-wywiewną – która łączy obie czynności.

Wszystkie trzy systemy wentylacyjne wykorzystują zasilane elektrycznie wentylatory, które gwarantują stałą wymianę powietrza na określonym poziomie. Jest od dostosowany do kubatury budynku oraz liczby przebywających w nim osób. To zapotrzebowanie oblicza się przed zaprojektowaniem systemu.

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła

Nowoczesne technologie mają na celu zapewnienie jak najmniejszych strat energii. Jej produkcja oraz pozyskiwanie niezbędnych do niej surowców naturalnych destrukcyjnie wpływają na środowisko naturalne. Straty energetyczne przyczyniają się też do znacznego wzrostu kosztów zarówno w skali gospodarstwa domowego, jak i całego kraju. Rekuperacja jest technologią, która pozwala zaoszczędzić energię cieplną, która jest bezpowrotnie tracona w systemach grawitacyjnych. W efekcie wnętrze budynku nie wychładza się i nie ma potrzeby intensywniejszego ogrzewania.

Rekuperator często jest mylony z centralą wentylacyjną, jednak stanowi tylko jedną z jej części. Urządzenie pełni funkcję wymiennika ciepła który odzyskuje energię z wyrzucanego powietrza i przekazuje ją do medium wtłaczanego. W efekcie ciepło nie jest tracone. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie tylko poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, ale też zmniejsza koszty ogrzewania budynku.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją z firmy Gradient

Firma Gradient z Łodzi specjalizuje się w systemach klimatyzacji i wentylacji, a także w instalacjach chłodniczych. Dzięki stosowanym przez nas technologiom, do których zalicza się też rekuperacja zapewniamy klientom optymalne warunki w pomieszczeniach domu mieszkalnego czy biura. Usługami obejmujemy nie tylko Łódź, ale również inne rejony kraju. Dbamy o komfort osób prywatnych i pracowników firm. Jeśli budujecie Państwo dom lub biurowiec i potrzebna Wam wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapraszamy do firmy Gradient.

Zadzwoń lub napisz do nas
aby pozyskać optymalne urządzenia i skorzystać z usług najwyższej jakości.