Klimatyzacja precyzyjna – tworzenie i kontrola mikroklimatu

Klimatyzacja zazwyczaj kojarzy się z samochodem, domem lub biurem. Jej zadaniem w takich miejscach jest wymiana zużytego powietrza na świeże, a także utrzymanie stałej, zaprogramowanej temperatury i poziomu wilgotności oraz filtrowanie. System do obróbki powietrza może jednak pełnić także inną rolę. Jest nią precyzyjne utrzymanie warunków w pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu.

klimatyzacja precyzyjnaPojęcie mikroklimatu jest doskonale znane chociaż w naturze odnosi się do niewielkiego obszaru geograficznego. W kontekście systemów wentylacji i klimatyzacji mikroklimat może być tworzony w pojedynczym, zamkniętym pomieszczeniu, w którym są przechowywane przedmioty, urządzenia, żywe organizmy o bardzo konkretnych wymaganiach. Do takich zadań jest wykorzystywana klimatyzacja precyzyjna. Zasada działania systemu nie różni się od tego montowanego w domu czy biurze. Różnica sprowadza się jednak do umieszczenia w nim urządzenia (tzw. szafy klimatyzacyjnej), które odpowiada za bardzo precyzyjne sterowanie sterowanie systemem.

W odróżnieniu od tradycyjnej klimatyzacja precyzyjna zapewnia natychmiastową reakcję na zmianę parametrów środowiska w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie podczas pracy urządzenia generują duże ilości ciepła. Utrzymanie stałej wartości temperatury w przedziale 2-3 st. C wymaga szybkiego odczytu i korekty prędkości przepływu strumienia powietrza.

Klimatyzacja precyzyjna – gdzie znajduje zastosowanie?

Klimatyzacja precyzyjna jest wykorzystywana w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe utrzymanie zaprogramowanego mikroklimatu. Zaliczają się do nich:

  • serwerownie i centrale telefoniczne, w których pracują urządzenia wrażliwe na zmiany temperatury czy wilgotności,
  • pomieszczenia hodowlane, szczególnie te, w których uprawia się cenne egzotyczne rośliny lub hoduje ciepłolubne zwierzęta,
  • laboratoria badawcze,
  • archiwa cennych dokumentów,
  • muzea z wrażliwymi na wilgoć i temperaturę zbiorami,
  • magazyny amunicji i inne obiekty wojskowe,
  • specjalne pomieszczenia produkcyjne w mleczarstwie, przemyśle spożywczym.

Chłodzenie szaf sterowniczych

Szafy sterownicze są szczególnie narażone na przegrzewanie się oraz szkodliwy wpływ wysokich temperatur na prawidłowe działanie poszczególnych podzespołów. Dlatego taki istotne jest ich wydajne chłodzenie. Chłodzenie szaf sterowniczych zapewnia ich prawidłową pracę oraz możliwość eksploatacji także w niesprzyjających i bardzo wymagających środowiskach pracy.

Klimatyzatory szaf sterowniczych to profesjonalne rozwiązania z zakresu klimatyzacji precyzyjnej. Ich podstawowym zadaniem jest bezpieczne chłodzenie szaf sterowniczych, dlatego też klimatyzatory dobiera się adekwatnie do rozmiaru szafy oraz jej konstrukcji. Wybór klimatyzatora do szafy sterowniczej warto skonsultować z ekspertem, który podpowie nam, na jakie aspekty klimatyzacji precyzyjnej należy zwrócić uwagę i jak prawidłowo eksploatować system chłodzenia.

Stały mikroklimat przez cały rok z firmą Gradient

Firma Gradient jest specjalistą w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji. Naszą siedzibą jest Łódź, dlatego głównie w tym mieście i okolicy realizujemy zlecenia na montaż systemów w budynkach. Jedną z naszych propozycji jest również klimatyzacja precyzyjna, która oferujemy dużym i małym firmom jako formę ochrony cennych i wrażliwych zasobów. Nasze urządzenia zapewniają precyzyjnie dopasowany mikroklimat przez całą dobę, 365 dni w roku – niezależnie od jego pory i warunków zewnętrznych. System jest projektowany z uwzględnieniem wszystkich parametrów pomieszczenia, począwszy od jego kubatury, liczby okien i dostępności promieni słonecznych, rodzaju urządzeń oraz ilości generowanego przez nie ciepła. Dzięki profesjonalizmowi naszych pracowników wykonana przez firmę Gradient klimatyzacja precyzyjna zagwarantuje niezawodną pracę przez wiele lat. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.