Klimatyzacja w domu

Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi klimatyzacja w domu przestaje być luksusem, a staje się koniecznością. Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Na co zwrócić uwagę projektując domową instalację? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące klimatyzacji do domu znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

 

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Koszt klimatyzacji do domu należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – pierwsza to koszt samej instalacji, druga to koszt jej eksploatacji. Koszt instalacji klimatyzacji zależy od wielu czynników. Standardowo klimatyzacja składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna ma określoną wydajność, dlatego w przypadku projektowania instalacji dla obiektu wielkopowierzchniowego lub kilkupoziomowego domu jednorodzinnego może się okazać, że jednostka zewnętrzna będzie musiała obsłużyć kilka jednostek wewnętrznych. To sprawi, że instalacja będzie droższa, bo będzie się na nią składać kilka jednostek wewnętrznych oraz jednostka zewnętrzna o odpowiednio większej mocy. Doskonałą alternatywą jest w tym przypadku klimatyzacja Multisplit – system obsługujący nawet do kilku jednostek wewnętrznych w ramach jednego urządzenia zewnętrznego.

 

Na koszt instalacji może wpływać sam dobór klimatyzatora. Oferta producentów w tym zakresie jest bardzo szeroka i zróżnicowana cenowo. Do wyboru mamy klimatyzatory przypodłogowe, narożne, sufitowe, podsufitowe, kasetonowe i kanałowe. Każdy z nich różni się sposobem montażu. Warto przy tym pamiętać, że montaż klimatyzatora również wpływa na cenę instalacji.

 

Koszt eksploatacji klimatyzacji w domu bardzo często zależy do tego, jak dana instalacja jest użytkowana. Należy przy tym pamiętać, że zarówno jednostki wewnętrzne, jak i zewnętrzne posiadają określoną klasę energetyczną, a co za tym idzie mogą się okazać mniej lub bardziej kosztowne w eksploatacji. Często warto zainwestować w droższe komponenty i cieszyć się tanią eksploatacją, niż na odwrót.  

 

Jaka klimatyzacja do domu?

Wybór klimatyzacji do domu to nie tylko wybór odpowiedniego klimatyzatora – przypomnijmy oferta producentów obejmuje w tym zakresie klimatyzatory mobilne, przypodłogowe, narożne, sufitowe, podsufitowe, kasetonowe i kanałowe. To także wybór określonych funkcji klimatyzatora, który może wyłącznie zarządzać temperaturą powietrza – odpowiednio ją obniżać lub podnosić – lub także zarządzać poziomem wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zakup klimatyzacji do domu najlepiej skonsultować z ekspertem, który przedstawi nam dostępne opcje i pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.