Kilka sposobów aby Twoje SYSTEMY CHŁODNICZE działały niezawodnie

Chłodnictwo przemysłowe to dziedzina techniki, która zajmuje się uzyskaniem i utrzymaniem w wydzielonych przestrzeniach temperatury niższej od temperatury otocznia. Urządzenia chłodnicze, inaczej chłodziarki odwracają naturalny proces przemieszczania się ciepła z obszaru, gdzie jest go więcej tam gdzie jest go mniej. Oznacza to, że „pompują” ciepło tam skąd ono ucieka – urządzenia chłodnicze to inaczej pompy ciepła.

Czy i Ty posiadasz agregaty chłodnicze w swojej firmie?

chłodnictwo przemysłowe

Efekt chłodniczy wykorzystywany jest w wielu dziedzinach – od gospodarstw domowych przez obiekty komercyjne aż po procesy technologiczne w przemyśle. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak wiele firm opiera się na utrzymywaniu niskiej temperatury – to właśnie chłodnictwo, w tym chłodnictwo przemysłowe pozwala nam codziennie cieszyć się niezbędnymi produktami.

Jeżeli posiadasz wśród swoich środków lady, regały i szafy chłodnicze do ekspozycji, zamrażarki lub chłodziarki do napojów to prawdopodobnie wiesz, że wszystkie te urządzania są wyposażone w agregat chłodniczy, stanowiący główny komponent odpowiedzialny za wytworzenie efektu chłodniczego.

Warto pamiętać, że urządzenia chłodnicze w naszych przedsiębiorstwach należy regularnie konserwować aby przedłużyć ich żywotność oraz zapewnić ich energooszczędną pracę.

Instalacje chłodnicze – większość działa w oparciu o tę samą zasadę.

instalacje chłodnicze

Chłodnictwo, w tym chłodnictwo przemysłowe opiera się na lewobieżnym obiegu Lindego, a poszczególne instalacje chłodnicze różnią się głównie skalą i ilością posiadanych funkcjonalności – podobnie działają zarówno domowa lodówka, jak i szafa chłodnicza w gastronomii czy agregat wody lodowej w zakładzie przemysłowym.

Niezależnie jednak od wielkości urządzeń regułą jest, że zasilany energią elektryczną agregat chłodniczy wywołuje przemiany fazowe czynnika – najczęściej freonu - pracującego w instalacji chłodniczej co z kolei zgodnie z zasadami termodynamiki powoduje przemieszczanie się energii cieplnej z jednej przestrzeni do drugiej. Nauczyliśmy się wykorzystywać te zjawiska wszędzie tam, gdzie wymagana jest temperatura niższa niż temperatura otocznia m. in. w klimatyzacji i systemach wentylacyjnych.

Chłodnictwo przemysłowe – instalacje i urządzenia.

agregaty chłodnicze

Obniżone temperatury wymagane są w wielu różnorodnych dziedzinach przemysłu np. w metalurgii, poligrafii, przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Przemysłowe instalacje chłodnicze są wydajniejsze, trwalsze oraz mają więcej funkcjonalności dzięki czemu stwarzają większe możliwości ich wykorzystania. Wśród typowych przemysłowych instalacji chłodniczych znajdują się m. in.:

  • osuszacze powietrza sprężonego,
  • komory chłodnicze i mroźnicze,
  • tunele chłodzące i zamrażające,
  • klimatyzatory kanałowe,
  • instalacje wody lodowej.

Znakomita większość z tych urządzeń i instalacji chłodniczych wyposażonych jest w agregaty chłodnicze – w sprzyjających warunkach pozwala to na tzw. odzysk ciepła, czyli wykorzystanie jego nadmiaru w innych procesach technologicznych.

Instalacje chłodnicze – montaż i serwis w Gradient.

Chłodnictwo przemysłowe jest podstawą naszej działalności. Łódź, województwo łódzkie i województwa ościenne to obszar, na którym od lat montujemy oraz serwisujemy agregaty chłodnicze.

Zajmujemy się doborem najskuteczniejszych instalacji chłodniczych z uwzględnieniem konkretnych potrzeb klienta oraz serwisem, czyli konserwacją i naprawami tych instalacji chłodniczych.

Czy planujesz rozpoczęcie działalności wymagającej obniżonej temperatury? Prowadzisz salon sprzedaży lub restaurację, w których posiadasz meble chłodnicze?

Przejdź do zakładki kontakt aby skonsultować się z nami w dziedzinie chłodzenia.

Wykonaliśmy specjalistyczny system mroźniczy dla Laboratorium Hamulców PIMOT. Inwestor zamówił u nas temperaturę -46*C potrzebną do badania zachowań hamulców w ekstremalnych warunkach. Udało nam się „podrasować" urządzenie, którym dysponował Klient – mamy nadzieję, że wszystkie hamulce będą tak niezawodne jak nasza komora mroźnicza.

Na załączonej fotografii widać, że system chłodniczy posiadany przez Klienta jest przestarzały. Zbudowaliśmy nowoczesny system wyposażony w sprężarkę Bock oraz zastosowaliśmy ekologiczny czynnik chłodniczy. Komora mroźnicza spisuje się bez zarzutów!Referencje
danfoss bitzer gea emerson