Gdy potrzebna Ci WODA LODOWA...
Do kogo zadzwonisz?

Systemy chłodzenia znajdują zastosowanie w produkcji, przetwórstwie i innych kluczowych dla nas procesach. Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością jest woda lodowa. To nazwa instalacji chłodzenia wykorzystujących wodę, glikol lub inną solankę jako medium. Do jego obróbki przeznaczone są wytwornice lub też agregaty wody lodowej – z angielskiego chillery.

Woda lodowa – z czym to się pije?

agregaty wody lodowej

Schładzacz wody to złożone urządzenie – wodę łatwo zamrozić, a objętość lodu jest większa niż cieczy, co może być przyczyną zniszczeń. To, plus nierzadka konieczność prowadzenia instalacji na zewnątrz, gdzie panują ujemne temperatury sprawia, że w instalacjach wody lodowej jako chłodziwo, czyli medium instalacji chłodzących, wykorzystywany jest roztwór glikolu lub innej cieczy nisko-krzepnącej.

Sercem systemu wody lodowej jest agregat wody lodowej – to on obniża do poziomu ok. 7-12*C temperaturę cieczy pośredniczącej w wymianie ciepła. Chiller to chłodziarka działająca w oparciu o obieg Lindego – wykorzystuje freon jako czynnik. Obrobione nim medium transportowane jest następnie instalacją hydrauliczną do wymagającego schłodzenia odbiornika końcowego – dlatego woda lodowa jest pośrednim systemem chłodzenia.

3 zalety wody lodowej w klimatyzacji.

System wody technologicznej dedykowany jest do obiektów, w których inwestycja uzasadniona jest niskim kosztem eksploatacji, a schładzacz wody może zostać zastosowany gdyż pozwala na to rodzaj odbiornika końcowego.

Jednym z takich odbiorników są klimakonwektory (fancoile) – wymienniki ciepła w instalacjach wody lodowej służące do klimatyzacji pomieszczeń. Wymieniają one ciepło między obrobioną przez chiller wodą lodową a powietrzem w pomieszczeniach. Do zalet tego rozwiązania w porównaniu do podobnej wielkości instalacji chłodzenia bezpośredniego należą:

  • mniejsze zużycie energii elektrycznej – przekłada się na niski koszt eksploatacji;
  • mniejsza ilość użytego freonu – nadaje ekologiczny charakter instalacji;
  • niski koszt, powszechna dostępność oraz bezpieczeństwo medium, jakim jest woda.

Rozsądny dobór schładzacza wody na etapie planowania pozwala na oszczędności w kosztach utrzymania nieruchomości – skłania to inwestorów do wyboru wody lodowej jako optymalnego systemu klimatyzacji.

Przemysłowe schładzacze cieczy w Twoim przedsiębiorstwie.

agregaty wody lodowej

Instalacje chłodzenia wodą lodową stosowane są jednak przede wszystkim w przemyśle gdzie wykorzystuje się je do obsługi procesów produkcyjnych i przetwórczych – chilllery chłodzą olej i formy odlewnicze, wtryskarki oraz zbiorniki, a nawet inne urządzenia chłodnicze.

Wytwornica wody lodowej tzw. chiller procesowy dedykowany do instalacji przemysłowych jest wykonany w wyższym standardzie by sprostać wyśrubowanym wymaganiom m. in. długotrwałej nieprzerwanej pracy oraz trudnym warunkom otoczenia.

W skład przemysłowych instalacji wody lodowej mogą wchodzić nie tylko chiller procesowy i przewody hydrauliczne, ale również pompa wody lub cały moduł pompowy, zbiornik buforowy, szereg zaworów regulacyjnych oraz wiele innych elementów.

Prawidłowy dobór schładzacza wody i innych komponentów, a następnie staranny ich montaż w harmonijnie pracujący mechanizm gwarantuje trwale pozytywne efekty wszystkich procesów przemysłowych.

Jesteśmy wyspecjalizowanym przedsiębiorstwem zajmującym się kompleksową dostawą systemów chłodzenia za pomocą wody lodowej. Od trzech dekad handlujemy agregatami wody lodowej (chillerami) oraz instalujemy, serwisujemy i konserwujemy instalacje chłodnicze. Siedziba naszej firmy to Łódź ale wytwornice wody lodowej dostarczamy też do innych miast w Polsce.

Przejdź do zakładki kontakt aby dowiedzieć się więcej o wodzie lodowej.

W związku z dynamicznym rozwojem, zajmujące się produkcją wyrobów foliowych przedsiębiorstwo Kablonex, zwróciło się do nas o rozwiązanie problemu wyboru najskuteczniejszej technologii chłodzenia linii produkcyjnej. Dobraliśmy i zainstalowaliśmy markowy chiller o mocy z łatwością pokrywającej zapotrzebowanie nowej linii.

Przedział sprężarkowy agregatu wody lodowej. Kołnierzowe kompensatory zapobiegają przenoszeniu drgań. Agregat Wody Lodowej na tle poprowadzonej instalacji. Chiller umieszczony został w specjalnie dostosowanym do tego celu pomieszczeniu. Instalacja wody lodowej. Odpowietrzniki umieszczone w najwyższym punkcie instalacji. Referencje-Kablonex
clint daikin mta rhoss